Tartu > Programm > Anna Maria Jopek Trio

Anna Maria Jopek Trio

Poola

Aeg:
Laupäev 11. november
kell 19.00

Koht:
ERMi teatrisaal, B-uks
Muuseumi tee 2, Tartu

Pilet:
15€ / 8.09 – 8.10
18€ / 9.10 – 11.11

Kirglik Anna Maria Jopek on auväärse karjääriga helilooja, arranžeerija ja laulja, kes on müünud üle miljoni plaadi ning teinud koostööd silmapaistvaimate muusikutega kogu maailmast, sealhulgas Pat Metheny, Bobby McFerrin, Richard Bona, Sting, Ivan Linz, Youssou N’Dour, Makoto Ozone. Ometi on ta truuks jäänud poola muusikatraditsioonile alates oma esimesest albumist ning terve oma soolokarjääri vältel. IDeeJazzi kontserdi teeb eriti kauniks see, et samal päeval – 11. novembril – tähistab Poola Vabariik oma 99. iseseisvuspäeva.

Ta on lindistanud ning andnud kontserte üle kogu maailma koos mitmete oluliseimate nimedega tänapäeva muusikas, nende hulgas näiteks Sting, Pat Metheny, Youssou N’Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neve ja Makoto Ozone. Ta on üles astunud kõige prestiižemates esinemispaikades nagu Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Tokio ja Tel Avivi ooperisaalid, Blue Note Tokyo, Suntory Hall ja Deakin Edge Melbourne’is. Ta on lindistanud nii Peter Gabrieli Real World salvestusstuudios kui ka Abbey Road stuudios Londonis ning Power Station stuudios New Yorgis. Alates aastast 2000 on tema muusikat välja antud üle kogu maailma. Ta on müünud miljon plaati, kuid enim hindab ta kammermuusikat ning lavasid, mis on publikule lähedal. Tema hiljutine album “Minione” koos Gonzalo Rubalcabaga jõudis Poolas topeltplaatina staatusesse.

“Anna on originaalne, unikaalne, erinev. Ta on vapper, ta on tagasihoidlik, ta on avatud. Ta on suurepärane muusik. Terve elu on ta püüdnud mängida parimaid noote. Püüdnud kõlada hästi. Just selles mõttes on ta vägagi minu moodi ning seetõttu otsustasin ma temaga koos töötada. Sest ta lihtsalt hoolib muusikast.” — Pat Metheny

“Muusika on alati olnud minu peamine huvi. On suur väljakutse astuda publiku ette, kus poola keelt ei räägita ning mind üldse ei tunta. See õpetab alandlikkust, õpetab kommunikeerima puhtalt helilisel teel. Me võime õnnestuda või ebaõnnestuda, kuid, mis muusikasse puutub, me peame jääma absoluutselt ausaks ning ehedaks.” — Anna Maria Jopek

Anna Maria Jopek Trio on tuntud artisti uusim kontsertkooslus. Muusikud mängivad tervel hulgal eri instrumentidel, vahetades neid ühe pala esitamise kestel. Värvid loitlevad ja segunevad, muusika eirab žanri- ja vormikonventsioone ning ei näi tundvat mingeid piire. “Käesoleva projekti kallal töötada on imeliselt lõbus, kuid ühtlasi ka suur väljakutse”, tunnistavad artistid. Kontsertitel ei jää esitamata ka suurimad hitid ning kauneimad poola muusika teemad.

Anna Maria Jopek on vokalist, helilooja, improviseerija, visionäär ning entusiast. Ta õppis seitsmeteistkümne aasta vältel klassikalist muusikat. Samal ajal oli ta kodus ümbritsetud traditsioonilisest muusikast, kuivõrd ta vanemad tegutsesid tuntud Poola rahvaansamblis Mazowsze. Kuid Anna Maria kiindumus langes eeskätt osaks jazzile, selle laiahaardelisusele ja avatusele niivõrd paljude mõjutajate suhtes, millega käib ühtlasi kaasas pidev intiimne dialoog seda esitavate muusikute vahel. Ning viimaks see juhtuski. Tänaseks on ta otsustanud mitte kuuluda ühtegi nendest maailmadest, kuid tugineda vabalt neile kõigile, lootuses leida iseenda oma.

Tema looming on vahetult inspireeritud poola traditsioonilisest ning klassikalisest muusikast. Ta laulab ja improviseerib, tuginedes Chopini, Monuszko, Szymanowski ning isegi renessanssiaegse helilooja Szamotuły Wacławi töödele. Tegemist on katsega pürgida muusika kaudu slaavi hinge olemuseni. Ta sulatab üheks oma kodukandi laadiliste lugude nostalgia ja poola tantsumuusika südikad rütmid – ning kõik see saab omakorda ettekäändeks jazziimporvisatsioonile ning aja- ja piiridetaguse universaalse ruumi avastamisele. AMJ sooviks, et masurek, kujawiak ja oberek oleks justkui brasiilia bossanoova – muusikaline kood, mida tuntakse terves maailmas; konventsioon, mille raames mitte üksnes tema kaasmaalsed, vaid inimesed kõikjal maailmas sooviks luua ja improviseerida. Polanna ei vaimusta mitte üksnes oma originaalsusega. See on lisaks ka väärtuslik kultuuriline uurimus, tuues esile seda, mida AMJ oma maa muusikalise pärimuse juures kauneimaks peab. IDeeJazzi kontserdi teeb eriti kauniks see, et samal päeval – 11. novembril – tähistab Poola Vabariik oma 99. iseseisvuspäeva. Palju õnne, Poola!

Laval on:
Anna Maria Jopek – vokaal, klahvpillid

Krzysztof Herdzin – klaver, klahvpillid, akordion, flöödid, kalimba, vokaal

Robert Kubiszyn – bass, wave-drums, perkussioonid, taustvokaal, live looping

Kontserdi toimumist toetab:
Adam Mickiewiczi Instituut

Samal õhtul:
Aubrey Logan / USA